Dziecko
Ankieta
- 16-09-2020
Choroba hemolityczna noworodków jest schorzeniem spowodowanym niezgodnością serologiczną krwi matki i płodu. Odpowiedzialne za odporność elementy morfotyczne krwi matki rozpoznają czerwone krwinki płodu jako ciała obce, przez co dochodzi do reakcji obronnej. Efektem tego jest hemoliza (rozpad) erytrocytów we krwi dziecka, a w konsekwencji dochodzi do niedokrwistości hemolitycznej, uszkodzeń wątroby czy rozwoju żółtaczki.
Jednym z barwników towarzyszących rozpadowi czerwonych krwinek jest bilirubina, która w krótkim czasie rozkłada się do zielonej biliwerdyny. Barwnik ten odkłada się warstwie zębiny przylegającej do szkliwa. Zęby zabarwione mogą być na kolor od żółtego przez zielony, brązowy aż do czarnego.
Należy zaznaczyć, że dzieci, które przebyły chorobę hemolityczną noworodków, mają przebarwienia tylko tych zębów, których rozwój nastąpił do czasu narodzin, gdyż schorzenie to jest leczone natychmiast po urodzeniu transfuzją krwi.
Obecnie schorzenie to występuje bardzo rzadko, ponieważ u kobiet w ciąży zapobiega się wystąpieniu konfliktu serologicznego.