Dziecko
Ankieta
- 28-11-2019
Podczas oglądania telewizji wiele osób sięga po słodkie czy słone przekąski. Problem ten dotyczy również najmłodszych — są oni o jedną trzecią bardziej skłonni do spożywania słodkich pokarmów przy oglądaniu telewizji, niż osoby dorosłe.
Wyniki badań brytyjskich naukowców pokazują, że im więcej czasu dziecko spędza przed ekranem, tym częściej ma próchnicę. Przykładowo: stany zapalne w jamie ustnej odnotowano u 53 proc. dzieci spędzających 90 minut dziennie na oglądaniu telewizji. Dodatkowo udowodniono, że dziecko, które zobaczy w telewizji reklamowane jedzenie, później prosi w sklepie rodziców o jego zakup — na co ci chętnie zazwyczaj przystają.
Problem próchnicy wciąż narasta — w ubiegłym roku w Anglii przeprowadzono prawie 60 tys. ekstrakcji zębów, w których dziewięć na dziesięć było skutkiem zniszczeń zębów spowodowanych przez bakterie próchnicowe.
Stomatolodzy brytyjscy apelują, aby wprowadzić całkowity zakaz reklamowania produktów o wysokiej zawartości cukru. Pomoże to zahamować narastanie problemu zębów niszczonych przez próchnicę.