Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Konieczne szkolenie pielęgniarek szkolnych
  • 11-03-2009
 

 

Rodzima opieka stomatologiczna w szkole i profilaktyka przeciwpróchnicowa jakie są, każdy wie. Problem jest tym bardziej poważny, że z analizy przeprowadzonej przez Wielkopolskie Centrum Zdrowia Publicznego wynika, iż pielęgniarki szkolne nie zawsze mają ukończone odpowiednie kursy kwalifikacyjne. Z odpowiedzi nadesłanych z 290 wielkopolskich placówek służby zdrowia, w których łącznie zatrudnionych jest 460 pielęgniarek szkolnych i 166 higienistek wynika, że aż 20% personelu pielęgniarskiego nie ukończyło wymaganych w tych zawodach kursów i specjalizacji. Problem dotyczy również kursów specjalistycznych z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

- Nie mam pojęcia - mówi Barbara Majkowska, wojewódzki konsultant ds. pielęgniarstwa, w odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, że 1/5 personelu pielęgniarskiego pracuje, pomimo braku wymaganych prawem kwalifikacji. - Jeśli nie mają zrobionego kursu, mam tylko nadzieję, że zamierzają go zrobić w przyszłości. Być może problemem jest ograniczony dostęp do szkoleń.

Obowiązkiem każdej pielęgniarki jest, by w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia pracy w szkole ukończyła kurs kwalifikacyjny w środowisku nauczania i wychowania lub specjalizację z pielęgniarstwa – reguluje to rozporządzenie ministerialne.

- Jeśli pielęgniarka szkolna zrobiła specjalistyczne kursy, to świetnie. Najważniejsze jednak, by miała ten kurs, który jest obowiązkowy - twierdzi dr Anna Oblacińska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Jednak to nie brak certyfikowanych kwalifikacji jest największym problemem w poruszanym temacie. To niedobory kadrowe: z ustaleń prawnych wynika, że 1 pielęgniarka szkolna powinna przypadać na 800 uczniów.

- W większości województw ta liczba znacznie przekracza dopuszczalną normę. To jest największy problem, jeśli chodzi o opiekę zdrowotną w szkołach - przyznaje dr Oblacińska, współautorka raportu.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS