Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Wszystko o leczeniu stomatologicznym dzieci 2017
  • 07-06-2017
 

 

 

 

Jako rodzic masz obowiązek niezwłocznie (czyli najlepiej zaraz po narodzinach potomka) zgłosić do ubezpieczenia swoje dziecko. Oznacza to, że należy poinformować swojego płatnika składek (najczęściej pracodawcę) o członku rodziny, którego chcesz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku zmiany pracodawcy dziecko należy ponownie zgłosić do ubezpieczenia.

Nieletniego do ubezpieczenia mogą zgłosić również inne ubezpieczone osoby, np. dziadkowie. Jest to możliwe, kiedy żadne z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub nie jest osobą uprawnioną do świadczeń na podstawie innych przepisów

 

Na co może liczyć w ramach ubezpieczenia dziecko u stomatologa?

  • Dzieci i młodzież powinny korzystać z usług poradni wyznaczonych specjalnie dla nich, ale jeśli w okolicy takiej lecznicy nie ma, należne świadczenia uzyskają w każdej przychodni współpracującej z NFZ.

  • Już półroczny malec może liczyć na to, że stomatolog zajrzy do jego buzi i poinstruuje opiekunów, jak dbać o higienę pierwszych ząbków.

  • Dzieciom i młodzieży do 18. roku życia przysługują, między innymi: badanie lekarskie kontrolne (3 razy w roku kalendarzowym); zabezpieczenie lakiem bruzd zębów szóstych w ramach profilaktyki – do ukończenia siódmego roku życia; lakierowanie wszystkich zębów stałych; plomby światłoutwardzalne (tzw. białe) od „trójki” do „trójki”; impregnacja zębiny zębów mlecznych; całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba mlecznego; kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych; leczenie endodontyczne (kanałowe) wszystkich zębów; leczenie chorób przyzębia; zabiegi chirurgiczne, takie jak: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, operacyjne usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcja wierzchołka korzenia zębów przednich.

     

Jakie świadczenia ortodontyczne przysługują dziecku?

  • Pacjentowi przysługuje: leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego – do końca 12. roku życia (za aparat się nie płaci ani nie dopłaca do niego); kontrola wyników leczenia po jego zakończeniu – w okresie retencji do ukończenia 13. roku życia; zdjęcie pantomograficzne (czyli zdjęcie wszystkich zębów) – dwa razy podczas całego leczenia ortodontycznego – skierowanie wydaje lekarz ortodonta i wskazuje, gdzie wykonać je bezpłatnie; naprawa aparatu – do ukończenia 13. roku życia.

  • Do 18. roku życia w ramach leczenia ortodontycznego przysługuje: badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej; badanie przez lekarza specjalistę; proteza dziecięca częściowa i proteza dziecięca całkowita (dla dzieci, które mają ubytki w zębach stałych lub mlecznych – protezę wykonuje ortodonta); korekcyjne szlifowanie zębów. Ważne: badania profilaktyczne muszą odbywać się w gabinecie stomatologicznym.

Źródło: „Polska Dziennik Łódzki”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS