Podczas pierwszej wizyty z dzieckiem w gabinecie, lekarz zobowiązany jest do przeprowadzenia tzw. wywiadu. Jest to rozmowa, podczas której ortodonta zbiera informacje, które pomogą określić przyczynę powstania nieprawidłowości. Przykładowo, jeśli podobne wady występowały w rodzinie, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jest to nieprawidłowość mająca tło genetyczne.
Podczas wywiadu lekarz pyta o to, jak przebiegał poród, kiedy dziecko zaczęło mówić i chodzić, jaki był termin wyrzynania zębów mlecznych lub stałych. Może paść pytanie o ewentualną przedwczesną utratę zębów. Istotne są również informacje na temat sposobu odżywiania dziecka, składu pokarmu oraz jego konsystencji.
Ssanie smoczka lub palca, zgrzytanie zębami oraz nagminne podpieranie żuchwy to szkodliwe nawyki, o których niezwłocznie – jeśli występują – należy poinformować lekarza.
Wywiad powinien dostarczyć też informacji na temat przebytych chorób, alergii, infekcji górnych dróg oddechowych, wad postawy, chorób krwi i serca. Jeśli dziecko wykazuje nadpobudliwość, może się to wiązać z dłuższym okresem przygotowawczym do leczenia. Ważne są również informacje dotyczące uprawianego sportu, gry na instrumentach muzycznych oraz ewentualnych urazów mechanicznych przebytych w okresie wczesnego dzieciństwa.