Dziecko
Ankieta
Ankyloza polega na zroście, zesztywnieniu zębów. Schorzenie może dotyczyć zębów mlecznych lub zębów stałych. Może również objąć staw skroniowo-żuchwowy, prowadząc do trwałych zmian w jego strukturze. Bywa, że ankyloza zębów pojawia się jeszcze przez wyrżnięciem zębów. Schorzenie to może spowodować czynnik:
-
wrodzony;
-
nabyty – np. uraz zęba, przebycie choroby zakaźnej w wieku dziecięcym.
Ankyloza zębów określana jest jako zrośnięcie zęba z zębodołem. Polega na zroście cementu korzeniowego zęba i jego zębiny z kością. Proces ten, zwany resorpcją wymienną (zamienną), polega na stopniowym resorbowaniu tkanek zęba i zastępowaniu ich tkanką kostną. Skutkuje to usztywnieniem zęba, który fizjologicznie – dzięki tkankom aparatu zawieszeniowego – ma określoną, choć niewyczuwalną przez człowieka, ruchomość w dziąśle.
Najczęściej do tego typu ankylozy dochodzi wskutek uszkodzenia zębów, rozwoju zakażeń zębopochodnych w okolicy okołowierzchołkowej zęba. Przyczyną mogą być też nieprawidłowości anatomiczne lub leczenie ortodontyczne.
Ankyloza stawu skroniowo-żuchwowego – jest często obserwowana u dzieci do 10. roku życia jako powikłanie po przebytej chorobie zakaźnej. Zesztywnienie może dotyczyć jednego lub obu stawów. W każdym przypadku prowadzi do niezniekształcenia narządu żucia, co w dalszej konsekwencji może skutkować zaburzeniem symetrii twarzy.
Źródło: Opracowanie własne