Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoChoroby i leczenie

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Choroby jelit w obrazie tkanek jamy ustnej
 

 

 

 

Choroby jamy ustnej, pierwszego odcinka przewodu pokarmowego, bywają wynikiem schorzeń obszaru znacznie oddalonego, ale też należącego do układu trawiennego, mianowicie jelit. Wiele czynników wskazuje na wspólne pochodzenie chorób jelit i jamy ustnej. Z powodu mnogości powiązań między tym, co dzieje się w jelitach a zdrowiem jamy ustnej, stomatolog, który diagnozuje niepokojące zmiany na śluzówce pierwszego odcinka przewodu pokarmowego, może zapytać o problemy żołądkowo-jelitowe i o kondycję wątroby.

 

Choroby jelit manifestują się w jamie ustnej następującymi symptomami:

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – zmiany mogą objąć okolice wyrostka zębodołowego, język, obszar policzkowy, zatrzonowcowy lub przedsionek jamy ustnej. Początkowo mogą wyglądać jak duże afty, ale z czasem nacieki ulegają powiększeniu, a błona śluzowa staje się pobruzdowana i przerosła. Mogą pojawiać się szczeliny, owrzodzenia, a nawet zaniki tkanek. Zmiany te mogą pojawiać się w jamie ustnej na długo przed manifestacją objawów ze strony jelit. Obserwowane były przypadki cofania się zmian w jamie ustnej po operacyjnym leczeniu jelit.

  • Wrzodziejące zapalenie jelit – choroba manifestuje się w jamie ustnej spadkiem odporności i podatnością na tworzenie aft nawrotowych, pojawiają się krwawiące owrzodzenia, ropnie i reakcje skórno-śluzówkowe.

  • Celiakia – objawem najczęściej są afty, które pojawiają się w odpowiedzi na zawarty w pokarmie gluten.

  • Zespół Peutza-Jeghersa – symptomami są polipy na błonie śluzowej jamy ustnej oraz plamy piegowate umiejscowione w charakterystyczny sposób na skórze wokół ust, czasem na dziąsłach i policzkach. Plamy te mogą być w różnych odcieniach koloru brązowego lub czarne, są różnokształtne, mają wielkość 1-10 mm.

  • Choroby wątroby – żółtaczka manifestuje się zażółceniem błon śluzowych podniebienia miękkiego oraz zaburzeniami smaku.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS