Dziecko
Ankieta
Ślinienie się niemowląt to najczęściej oznaka rozpoczynającego się ząbkowania. Ale nie zawsze, bo czasem jedynym objawem rozpoczynającego się wyrzynania pierwszego garnituru uzębienia jest niepokój i ból dziąseł. Podobnie afty najczęściej pojawiają się po antybiotykoterapii – choć to niejedyna sytuacja, kiedy mogą wystąpić na śluzówce jamy ustnej. Niektórym dzieciom dolegliwości podczas ząbkowania i afty dokuczają szczególnie mocno lub często, a zdesperowani rodzice, którzy szukają sposobów na poratowanie swoich pociech przed przykrościami ze strony jamy ustnej, nierzadko sięgają pochopnie po silne środki syntetyczne. Alternatywą są łagodne, zdrowsze i skuteczne sposoby naturalne.
Naturaliści polecają sprawdzone i całkiem smaczne czasem rozwiązania. Oto kilka przykładów:
-
Odwar z jagód do pędzlowania – idealny do leczenia pleśniawek dziecięcych również dla najmłodszych. 25 g owoców borówki czarnej (jagody czarnej) zalać szklanką wrzątku i przykryć. Trzymać na ogniu kilka minut, nie dopuszczając do wrzenia. Odstawić, ostudzić. Pędzlować jamę ustną kilka razy dziennie.
-
Napar z rumianku lub szałwii do płukania lub pędzlowania – kopiastą łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem kilka minut. Najmłodszym dzieciom przemywać kilka razy na dzień jamę ustną zakażoną aftami lub pleśniawkami, a starszym – podać napar do płukania. Dobrze sprawdza się przy bolesnym ząbkowaniu.
-
Nalewka z mirry do pędzlowania – nalewkę rozcieńcza się w proporcji 1:1 z przegotowaną wodą lub naparem z rumianku i pędzluje jamę ustną przy pleśniawkach.
-
Odwar z kurzego ziela do płukania jamy ustnej przy pleśniawkach – tylko dla starszych dzieci. 2 łyżki suszu pięciornika zwanego kurzym zielem zalewamy szklanką wrzątku i pod przykryciem trzymamy na ciepłej kuchence, nie dopuszczając do wrzenia. Cedzimy przed użyciem, Uwaga: odwar koniecznie trzeba wypluć po przepłukaniu jamy ustnej!
-
Azulan do płukania i pędzlowania – zawiera wyciąg z rumianku. Do płukania dodaje się ok. 15 kropli na 1/3 szklanki przegotowanej, letniej wody. Azulan z postaci nierozcieńczonej stosuje się do pędzlowania aft.
-
Olejek czosnkowy do pędzlowania – 2-3 duże ząbki czosnku (polskiego!) zalewamy 5-6 łyżkami oleju lub oliwy. Trzymamy w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu przez klika dni i smarujemy olejem bolesne miejsca w jamie ustnej.
-
Aromatyczny olejek na pleśniawki – po 8 kropli olejku eterycznego z lawendy i drzewka herbacianego zmieszać z 2 łyżkami oleju, oliwy. Stosować do pędzlowania u niemowląt w przypadku pleśniawek oraz pokrywać olejkiem sutki piersi, jeśli mama karmi, a chce uniknąć przenoszenia zarazków między nią a dzieckiem.
-
Olejek na bolesne ząbkowanie – zmieszać 4 krople olejku z goździków z łyżką oleju jadalnego. Wypróbować ostrość olejku na własnych dziąsłach i w razie potrzeby rozcieńczyć go jeszcze olejem jadalnym. Smarować dziecku bolesne dziąsła kilka razy dziennie.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”