Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 02-02-2009
Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą z zakresu techniki dentystycznej zatrudniła w firmie syna, który uczy się w policealnym studium zawodowym na wydziale techniki dentystycznej. Podatniczka zwróciła się z pytaniem do izby skarbowej, czy kwotę za czesne udokumentowane fakturą ze szkoły może wliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 listopada 2008 r. (ILPB1/415708/08-4/AK) wynika, że tak, ponieważ poniesione wydatki dotyczą finansowania czesnego dla zatrudnionego pracownika. Jako że kierunek nauki pracownika jest ściśle związany z obowiązkami wykonywanymi przez niego w miejscu pracy, a także zgodny z profilem prowadzonej przez podatniczkę działalności gospodarczej, więc podnoszenie przez pracownika kwalifikacji będzie przyczyniać się do osiągnięcia przychodu w ramach prowadzonej przez podatniczkę działalności. Będzie to wydatek racjonalnie i gospodarczo uzasadniony, którego celem będzie osiągnięcie przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto, posiadane dokumenty potwierdzają opłacanie czesnego za naukę pracownika w studium policealnym. Daje to prawo do zakwalifikowania poniesionych wydatków na czesne w koszty podatkowe.
„Rzeczpospolita”przypomina, iż:
„Z oceny związku z prowadzoną działalnością powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt, powinien spełniać łącznie następujące warunki:
* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
* nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów,
* być właściwie udokumentowany”.
Źródło: „Rzeczpospolita”