Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 29-10-2024
Badacze ze Szkoły Stomatologicznej Uniwersytetu w Glendale w USA wielokrotnie obserwowali, że ostateczny kolor prac protetycznych z ceramiki szklanej dwu–krzemowo-litowej (LS2) nie zawsze był zgodny z odcieniem, który miał być uzyskany w pracach z wykorzystaniem systemu CAD/CAM. Zauważono, że wypełnienia często wydawały się jaśniejsze niż wybrane docelowe odcienie, szczególnie gdy zastosowano szybszy cykl wypalania zamiast standardowego, zalecanego przez producenta. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście skrócenie czasu wypalania względem zaleceń producenta może mieć na to wpływ.
Do testów wybrano siedem bloków LS2, które pod względem rozmiaru, odcienia i przezierności były najczęściej używane w tamtejszej szkole stomatologicznej. Bloki te były w odcieniach o wysokiej przeźroczystości, pośredniej przezroczystości oraz o niskiej przeźroczystości.
Badanie potwierdziło, że zauważalna w kolorze zmiana występująca w przypadku bloków ceramicznych o średniej przezierności pojawia się, gdy są one poddawane programowi wypalania skróconemu w stosunku do standardu zalecanego przez producenta.
Naukowcy wskazują na to, że specjaliści stomatologii powinni wziąć to pod uwagę, planując przyspieszenie pracy przez skrócenie czasu wypalania, gdyż może to negatywnie przełożyć się na estetykę uzupełnienia, przez co można nie osiągnąć założonych rezultatów leczenia protetycznego