Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 19-04-2010
Materiały i Techniki Dentystyczne to nowa specjalność na kierunku Inżynieria Materiałowa Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Łódzkiego, która powstała niejako na życzenie samych studentów. Studia te umożliwiają kształcenie specjalistów z zakresu nowoczesnych technologii i materiałów, które mają, lub mieć mogą, zastosowanie w technikach dentystycznych. Z założenia jest to specjalność kierowana do techników dentystycznych, absolwentów studiów licencjackich. Po ukończeniu nauki na studiach drugiego stopnia, można kontynuować kształcenie na studiach doktoranckich związanych z zagadnieniami inżynierii materiałowej.
W trakcie studiów drugiego stopnia technik dentystyczny:
-
nabywa wiedzę o materiałach i technologiach oraz o ich praktycznym zastosowaniu;
-
uczy się wykorzystania komputerowych metod projektowania, systemu CAD/CAM oraz wirtualnych wizualizacji;
-
poznaje techniki: odlewnicze i obróbki plastycznej, oraz zasady łączenia materiałów;
-
uczy się dobierać najwłaściwsze materiały i technologie do konkretnych prac protetycznych.
- Na studiach pierwszego stopnia (licencjackich) studenci uczą się zawodu (…). Wiedzą „jak to się robi”. Na studiach drugiego stopnia pokazujemy im, „dlaczego tak się robi”, uczymy myślenia o działaniach, jakie technicy wykonują, i świadomego postępowania – mówi dr hab. inż. Leszek Klimek, opiekun nowej specjalności.
Osoby, które podjęły naukę na tej specjalności, oprócz przedmiotów typowo technicznych, zdobywają również podstawową wiedzę z zakresu medycyny – po to, by w przyszłości dialog między stomatologiem a technikiem był łatwiejszy. Zajęcia te prowadzą specjaliści z Uniwersytetu medycznego w Łodzi. Studenci odbywają również czterotygodniowe, obowiązkowe praktyki dyplomowe w laboratoriach: bądź współpracujących z uczelnią, bądź w placówce wybranej samodzielnie przez studenta. Praktyki nie obowiązują osób, które w trakcie studiów drugiego stopnia już pracują w laboratorium protetycznym.
Na jakość porozumienia między dentystą a technikiem niebagatelny wpływ ma operowanie pojęciami. Dlatego, by możliwa była płynna wymiana informacji między przedstawicielami dwóch różnych zawodów, konieczne jest dobre poznanie fachowego słownictwa.
- Najbardziej przydatnym przedmiotem, znacznie poszerzającym wiedzę studenta, jest materiałoznawstwo. Tu technik może dopracować i ujednolicić nomenklaturę, która w praktyce często stosowana jest błędnie – wyjaśnia dr Leszek Klimek.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”