Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 13-10-2022
Praca z pacjentem nawiąże się z ryzykiem zakażenia różnymi patogenami. W związku z tym naukowcy intensywnie pracują nad wynajdywaniem i udoskonalaniem materiałów, dzięki którym dałoby się unikać niebezpieczeństwa związanego z ryzykiem przeniesienia patogenów podczas czynności wykonywanych w podmiotach medycznych. Zajęli się tym również uczeni z Queen's University w Belfaście i udało im się opracować polimerową folię, która może neutralizować wirusy osiadające na niej. Uczeni uważają, że z potencjału ochronnego folii korzystać będą mogli lekarze, dentyści i inni pracownicy służby zdrowia.
Samosterylizująca się folia jest pierwszą tego rodzaju, a do neutralizacji wirusów, które na niej osiadają, wystarczy zwykłe oświetlenie dzienne. Materiał pokryty został bowiem cienką warstwą cząsteczek, które pochłaniają światło UV i w wyniku tego wytwarzają reaktywne formy tlenu. Cząstki te potrafią niszczyć wirusy – w tym wirusa SARS-CoV-2. Badacze odkryli, że film pokrywający folię skutecznie niszczy wszystkie wirusy nawet w pomieszczeniu oświetlonym świetlówkami.
Z punktu widzenia ekologii interesujące jest, że technologia użyta do wytworzenia folii zapewnia również jej degradację. Istotną zaletą nowej technologii jest również to, że jest ona mało kosztowna.