Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 26-01-2022
Profilaktyka pylicy płuc w laboratorium protetycznym ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia zatrudnionych tam techników dentystycznych. Podstawą prewencji jest systematyczne noszenie osłon osobistych oraz wykonywanie prac wiążących się z wytwarzaniem pyłów w systemach, których zadaniem jest eliminacja cząstek unoszących się w powietrzu. Bagatelizowanie profilaktyki może bardzo niekorzystnie wpłynąć na zdrowie techników i na ich aktywność zawodową.
Włoscy naukowcy opisują przypadek 55-letniego technika dentystycznego, który po około 15 latach pracy zaczął cierpieć na suchy kaszel i duszności przy wysiłku. Po wykonaniu szczegółowych badań okazało się, że w jego płucach stwierdzono krzemionkę krystaliczną, aluminium, pył tytanowy. Są to materiały powszechnie wykorzystywane przy tworzeniu i modelowaniu protez. Przeprowadzony wywiad medyczny odsłonił kulisy rozwoju pylicy: dotknięty chorobą technik nie korzystał regularnie z osobistego sprzętu ochronnego, a niektóre prace związane z powstawaniem pyłów nie były wykonywane z wykorzystaniem urządzeń działających w obiegu zamkniętym.
Warto przypomnieć, że częste lub długotrwałe wdychanie mieszaniny pyłów mineralnych, zawierających cząsteczki krystalicznej krzemionki i metalu, które powstają podczas produkcji protez, mogą doprowadzić do poważnych zmian chorobowych mogących wymusić konieczność rezygnacji z dalszej pracy zawodowej. Profilaktyka ma zatem ogromne znaczenie w zawodzie technika dentystycznego.