Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 24-08-2009
Technik dentystyczny i protetyk powinni pamiętać, że w trakcie wykonywania wycisku i przymierzania protezy dochodzi do bezpośredniego kontaktu z pacjentem i wydzielaną przez niego śliną. Z tego względu, w czasie wykonywania rutynowych czynności związanych z zawodem, istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia infekcji. Osoby związane z protetyką z racji specyfiki swej pracy są w dużym stopniu narażone na ekspozycję na czynniki chorobotwórcze pochodzące od pacjenta. Przed zakażeniem i rozwojem choroby chroni bezwzględne przestrzeganie przepisów BHP oraz rygorystyczna higiena podczas wykonywania prac.
Technik dentystyczny jest narażony na zakażenie czynnikami chorobotwórczymi poprzez kontakt z elementami protetycznymi, wzornikami, wyciskami oraz z masami, których używa się np. do prac wykończeniowych. Zalecane jest, by niezależnie od wybranej metody i zastosowanego materiału, wycisk pobrany z ust pacjenta przed przesłaniem do pracowni stomatologicznej został odkażony. Wyjaławianiu powinny być też poddane protezy przeznaczone do naprawy. Sposób odkażania należy dobrać do zastosowanego materiału. Na rynku znajdują się gotowe preparaty do dezynfekcji wycisków, modeli gipsowych czy narzędzi.
Istotne jest też, by nie nabywać niehigienicznych nawyków podczas pracy, kontrolować i świadomie wykonywać czynności zawodowe.
Źródło: Opracowanie własne