
Technik dentystyczny to specjalista specyficzny: pracuje za kulisami, ale to od jakości jego usług w głównej mierze zależy zadowolenie użytkownika protezy. Doświadczeni technicy dentystyczni zgodnie zauważają, że w tym zawodzie najważniejsza jest praktyka w laboratorium. Tego nie zastąpią żadne zajęcia teoretyczne – nawet te prowadzone na najwyższym poziomie. Cenne są również multimedialne materiały szkoleniowe, dzięki którym technik w spokoju może opanować nowe umiejętności i w każdej chwili odświeżyć wiedzę.
Obecnie kształcenie techników w :naszym kraju odbiega od standardu obowiązującego jakiś czas temu. Dawniej techników rekrutowano na podstawie ich umiejętności manualnych. Technicy kształceni w starszym systemie zauważają, że w szkołach przydałoby się więcej zajęć plastycznych. Współcześnie rozwija się trend zdobywania tytułów zawodowych i naukowych. Tytuły są cenne, ponieważ świadczą o posiadanej wiedzy, jednak umiejętności technika weryfikowane są przez użytkowników jego prac. Nauka, szczególnie kierunkowa, z naciskiem na specjalizację, wydaje się koniecznością na pewnym etapie edukacji – głównie dlatego, że każdy technik czuje się najlepiej w wykonywaniu określonych prac podczas tworzenia protezy.
Edukacja szkolna lub uniwersytecka to jednak za mało, by nadążać za rozwojem technologii. Dlatego konieczne jest ustawiczne dokształcanie się techników na kursach i szkoleniach w kraju i za granicą. Podobnie istotna jest obecność na spotkaniach, imprezach branżowych, które stwarzają okazję do zapoznania się z najnowszą ofertą produktów i wyposażenia pracowni czy ofertą edukacyjną.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”