Przy ustalaniu prawa do zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy udzielaniu usług medycznych znaczenie mają dwie przesłanki: podmiotowa i przedmiotowa. Obie muszą być spełnione jednocześnie. Ta druga dotyczy zakresu udzielanych usług – stricte medycznych lub paramedycznych, ale to przesłanka podmiotowa, czyli kto udziela usług, jakie ma wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, przesądza o tym, czy mogą być zastosowane przepisy o zastosowaniu zwolnienia z VAT.
Aby usługa medyczna została uznana za podlegającą zwolnieniu od VAT, musi być świadczona przez podmioty lecznicze lub wykonywana w ramach zawodów: lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, psychologa albo zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Potwierdzeniem posiadanych kwalifikacji jest zdobycie dyplomu odpowiedniej szkoły. Oznacza to, że osoby, które trudnią się udzielaniem świadczeń medycznych lub paramedycznych, ale nie mają dyplomu uczelni w kierunku lekarskim, dentystycznym, psychologicznym, pielęgniarskim czy nie zdobyły w szkole dyplomu zawodu medycznego, o którym mowa w art.2 ust.1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej, nie będą mogły stosować zwolnienia z VAT. W praktyce sprowadza się to do tego, że np. osoba niemająca dyplomu szkoły kształcącej w kierunku medycznym, która ukończyła jedynie np. kursy dietetyki, nie może świadczyć usług zwolnionych z VAT.
Zgodnie z wyrokiem w sprawie C-141/00 Ambulanter Pflegedienst Kügler, Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że w stosunku do świadczeń medycznych dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT konieczne jest spełnienie dwóch przesłanek: usługa musi mieć charakter medyczny oraz musi być wykonana przez podmiot posiadający odpowiednie profesjonalne kwalifikacje w powyższym zakresie. „W konsekwencji, jeżeli przedmiotem świadczenia jest szeroko rozumiana usługa mająca na celu poprawę zdrowia danej osoby i jest wykonywana przez osobę posiadającą odpowiedni rodzaj profesjonalnych kwalifikacji w danym zakresie, to możliwe jest stosowanie zwolnienia od podatku VAT dla danego świadczenia” – tłumaczy „Dziennik Gazeta Prawna” w wydaniu z dnia 30.03.2015 r.
Brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych jest przesłanką do tego, że organy skarbowe w interpretacjach indywidualnych wskazują na niemożność zastosowania zwolnienia z podatku VAT. Ukończenie kursu potwierdza wprawdzie fachowość osoby, która taki kurs ukończyła, ale „nie eliminuje to definitywnie ryzyka potencjalnego sporu z organami podatkowymi w przypadku świadczenia usług paramedycznych” – podaje „DGP”.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”