Przeciętny technik dentystyczny przy pracy spędza znacznie więcej niż 8 godzin dziennie. Dlatego odpowiednie oświetlenie stanowiska roboczego jest jednym z głównych czynników warunkujących komfortową, wydajną oraz efektywną pracę. Niewłaściwy dobór światła powoduje osłabienie zdolności koncentracji, zmęczenie oraz ogólny spadek jakości wykonywanej pracy.
Ważne jest, aby pracować przy świetle o barwie jak najbardziej zbliżonej do emitowanej przez światło słoneczne. „Temperaturę” światła określa się w Kelwinach. Naturalne światło ma około 5500 K. I takie też gwarantuje dobre samopoczucie oraz redukuje zmęczenie.
Właściwe oświetlenie nie może być ani za słabe, ani za mocne, ponieważ w obu przypadkach będzie męczył się wzrok. Moc strumieniową światła określa się w luxach. Optymalna moc oświetlenia dla stanowiska technika dentystycznego powinna wynosić 1500/3000 luxów.
Istotne jest również idealne odwzorowanie rzeczywistych barw, ponieważ najmniejszy błąd w ocenie koloru może skutkować odrzuceniem całej pracy przez lekarza/pacjenta. Dlatego warto zaopatrzyć się w lampy emitujące światło, w którym odwzorowanie barw jest niemalże idealne – na poziomie współczynnika Ra równym minimum 90 (Ra to współczynnik określający klasę odwzorowania koloru. Ideał ma wartość 100).