Arkusz oceny pracownika to bardzo dobre narzędzie, dzięki któremu można przeprowadzać okresową ocenę zatrudnionych osób. Dzięki zawartym w nim informacjom można także porównywać wyniki uzyskane w kilku badaniach oceniających; pracodawca może również śledzić rozwój zawodowy konkretnej osoby, oceniać, czy pracownik ów pozostaje członkiem zespołu, w którego rozwój warto inwestować i jak wypada na tle innych zatrudnionych na tych samych stanowiskach.
Istotne jest, by do tych samych stanowisk stosować te same kryteria oceny.
Każdy pracodawca powinien skomponować własny arkusz, optymalnie dostosowany do specyfiki działania konkretnej firmy. Na początku trzeba ustalić:
-
co chce się osiągnąć poprzez okresową ocenę pracowników, czyli wyznaczyć cel oceniania;
-
częstotliwość oceniania pracowników – wyznaczenie zbyt krótkich okresów dokonywania oceny uważane jest za zbyt kosztowną procedurę oraz niosącą ryzyko, że np. pracownik kiepski nie zdąży poprawić swoich wyników zawodowych; za optimum częstotliwości przeprowadzania ocen pracowników najczęściej uznaje się okresy półroczne.
By ocena pracownika była jak najbardziej pełna, w arkuszu należy uwzględnić nie tylko obszary związane stricte z wykonywaniem obowiązków zawodowych, ale również dotyczące relacji interpersonalnych; warto także zadbać o ocenę charakteru, osobowości i zachowań pracownika. W dobrze skomponowanym arkuszu pod ocenę zostaną podane następujące obszary:
-
praca zawodowa, np. wypełnianie obowiązków, jakość pracy, dążenie do zdobywania nowych kwalifikacji i umiejętności; obowiązkowość, odpowiedzialność;
-
relacje międzyludzkie, np. sposób odnoszenia się do współpracowników, empatia, wrażliwość, wyrozumiałość;
-
charakter i osobowość pracownika, np. nastawienie na nowe rozwiązania, aktywność, entuzjazm, otwartość, samodzielność.
Jeśli pracodawca: stomatolog lub technik dentystyczny chcą oceniać swoich podwładnych, muszą pamiętać, by stosować do oceny inne arkusze dla zatrudnionych lekarzy,techników, inne do personelu białego, pomocniczego, porządkowego. Dobór obszarów, które będą podlegać ocenie, powinien być wykonany w zależności od celu, jaki chce się osiągnąć dzięki przeprowadzeniu okresowej oceny.
Źródło: „Magazyn Stomatologiczny”