Student
Ankieta
- 22-08-2008
13 maja tego roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 maja 2008 r. dotyczące ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Jego treść powinien poznać każdy dentysta, ponieważ obejmuje ono również świadczenia stomatologiczne. Przedmiotem umów, o których mowa w rozporządzeniu, jest udzielanie świadczeń zdrowotnych w następujących rodzajach opieki:
-
podstawowa opieka zdrowotna
-
specjalistyczna opieka ambulatoryjna
-
leczenie szpitalne
-
rehabilitacja lecznicza
-
świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej
-
leczenie stomatologiczne
-
lecznictwo uzdrowiskowe
-
pomoc doraźna i transport sanitarny
-
profilaktyczne programy zdrowotne
-
świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie
-
zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi
-
programy zdrowotne
-
ratownictwo medyczne
-
opieka paliatywna i hospicyjna.
Rozporządzenie wydano na bazie art. 137 ust. 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z przywołaną ustawą:
-
podstawą udzielania świadczeń, o których mowa w ustawie, a finansowanych przez NFZ ze środków publicznych, jest umowa o udzielanie tych świadczeń, zawarta między świadczeniodawcą, a dyrektorem wojewódzkiego oddziału Funduszu;
-
świadczeniodawcą może być podmiot, który został wyłoniony do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie warunków określonych w ustawie;
-
nie można zawrzeć umowy o udzielanie świadczeń z osobą wykonującą zawód medyczny lub psychologiem, jeśli podpisała ona już umowę ze świadczeniodawcą, który jest związany umową o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Funduszem Zdrowia.
Źródło: „Gazeta Prawna”