Student
Ankieta
- 05-03-2010
Zdarza się, że w trakcie nauki na uczelni medycznej student zdecyduje się na zmianę kierunku kształcenia. Przenosiny między wydziałami lekarskim a stomatologicznym są jak najbardziej możliwie, ale wcale nie takie łatwe, jak się z początku wydaje. Trzeba pamiętać, że zmiana taka wymaga uzyskania zgody władz wydziału i wiąże się z:
-
koniecznością spełnienia warunków podanych w osobnych dokumentach uczelnianych;
-
uzupełnieniem różnic w programie nauczania – co w praktyce sprowadza się m.in. do zaliczenia egzaminów z wyznaczonych przedmiotów.
Kształcenie przyszłych stomatologów i lekarzy – czyli w obu przypadkach specjalistów od zachowania i ratowania zdrowia - ma sporo pierwiastków wspólnych. Jednak w toku studiów pojawiają się różnice – im nauka bardziej zaawansowana, tym rozbieżności w podstawach programowych są coraz bardziej wyraźne. I tym więcej egzaminów oraz zajęć trzeba zaliczyć, by nadgonić program. Decyzję o przeniesieniu na inny wydział najlepiej podjąć jak najszybciej.
Student, który ma zamiar przenieść się z wydziału stomatologicznego na lekarski lub odwrotnie, powinien zapoznać się z regulaminem studiów. Szczegółowych informacji udzielą pracownicy dziekanatu. Zainteresowani informacjami nieformalnymi - lecz często praktycznymi i sprawdzonymi, dzięki którym przenosiny mogą stać się źródłem mniejszego stresu - znajdą takowe na stronach internetowych, szczególnie na forach studenckich.
Źródło: Opracowanie własne