Student
Ankieta
- 28-11-2022
Studia stomatologiczne stresują, a wyniki badań potwierdzają negatywny wpływ tego stresu na przyszłych dentystów. Badacze z tureckiego Uniwersytetu Usak postanowili zatem ocenić jakość snu wśród studentów stomatologii oraz zidentyfikować czynniki psychologiczne związane ze zgłoszonym przez żaków bruksizmem sennym, który młodzi ludzie u siebie zauważyli. W badaniu tym wzięło udział 212 studentów. Do oceny wyników zastosowano dwa kwestionariusze: jeden dotyczył skali depresji, lęku i stresu, natomiast drugi – jakości snu i występowania problemów w tym zakresie.
Okazało się, że możliwy bruksizm senny obserwowano częściej u kobiet niż u mężczyzn. Z kolei średni wynik w kwestionariuszu skali depresji, lęku i stresu u studentów z bruksizmem sennym był istotnie wyższy w porównaniu do grupy bez bruksizmu. Również średni wynik z arkusza do oceny problemów ze snem był wyższy – istotnie, bo ponad dwukrotnie – u osób, które podejrzewały u siebie bruksizm senny, niż u pozostałych.
Dzięki tym wynikom dowiedzieliśmy się, że czynniki psychologiczne, takie jak stres i lęk, oraz jakość snu są znacząco skorelowane z występowaniem wśród studentów stomatologii bruksizmu sennego.