Student
Ankieta
- 13-06-2022
Choć wzrost poziomu świadomości wśród lekarzy dentystów na temat szkodliwości opioidów doprowadził do zmniejszenia liczby recept na te leki, to badania pokazują, że w różnych praktykach stomatologicznych z różną częstotliwością recepty na opioidy nadal są wystawiane. Badacze ze szkoły dentystycznej University of Minnesota postanowili więc ocenić wiedzę, postawy i zachowania związane z opioidami wśród przyszłych dentystów.
Okazało się, że na parametry poddane ocenie miał wpływ i program nauczania w szkole stomatologicznej, i upływ czasu, gdyż poglądy studentów na opioidy, przepisywanie tych leków i ich stosowanie ewoluowały, a ponadto zwiększała się także świadomość na temat działania tych substancji. Wszystko to wpływało na reakcje studentów i ich ocenę zasadności wystawienia recepty na opioidy.
Badacze doszli do wniosku, że na nieprawidłowe postawy i zachowania studentów stomatologii związane z opioidami na receptę mają wpływ błędne wyobrażenia żaków o tych substancjach leczniczych i brak wiedzy. Zatem odpowiednie ukierunkowanie programu nauczania może pomóc w wykształceniu najlepszych wzorców praktycznego postępowania w leczeniu bólu. Odpowiednio skomponowany program kształcenia może również zapobiegać niewłaściwemu użyciu opioidów i nadużyciom wynikającym z możliwości przepisywania recept na te leki.