Student
Ankieta
- 30-04-2022
Na majówkę składają się trzy święta, z którymi rozwiązane są ciekawe, nieprawdopodobne historie.
-
1 maja – obchodzimy wówczas Międzynarodowy Dzień Pracy, zwany też Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Abyśmy mogli cieszyć się ustawowo gwarantowanym 8-godzinnym dniem pracy, trzeba było ofiarności i gniewu wielu ludzi, którzy w 1886 roku masowo zaczęli demonstrować przeciw wyzyskowi, 12- godzinnemu dniowi pracy i skandalicznym warunkom sanitarnym oraz bezpieczeństwa.
-
2 maja to Dzień Flagi. Paradoksalnie, w okresie kwitnącego PRL-u był to dzień obowiązkowego zdejmowania flagi z masztów i domów po Święcie Pracy. Działo się tak, ponieważ był zakaz obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która przypadała zawsze dwa dni po Święcie Pracy.
-
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja. Na początku lat 50. XX wieku święto to zostało zniesione ustawą o dniach wolnych od pracy. W okresie rządu komunistów w naszym kraju nie wypadało bowiem obchodzić święta kojarzącego się z walką Polaków o niepodległość i pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucją – Konstytucją 3 Maja z 1791 roku. Nie wypadało też w socjalistycznym ustroju kojarzyć tego dnia ze świętem religijnym – Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.
Święta te, ważne i patriotyczne, współcześnie najczęściej obchodzimy na imprezach plenerowych – o ile pogoda dopisze. Studenci mogą bawić się też na eventach przygotowanych w okolicy miasteczek uniwersyteckich bądź skorzystać z majówkowych ofert wyjazdowych.
Życzymy wszystkim żakom udanych majówkowych imprez i wyjazdów oraz znakomitej pogody i dobrego wypoczynku!