Student
Ankieta
- 05-12-2007
Coraz więcej osób z branży medycznej decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej. Stołeczna Akademia Medyczna utworzyła dla nich specjalny kierunek studiów podyplomowych. Lekarze i dentyści poznają tam regulacje prawne, zasady finansowania oraz księgowości.
Przedsiębiorcy różnych branż potykają się na skomplikowanych problemach prawnych. Także lekarze i lekarze stomatolodzy giną nieraz w gąszczu przepisów. Konieczna jest poprawa sytuacji.
W połowie października ruszyła pierwsza edycja podyplomowych studiów z zakresu prowadzenie działalności gospodarczej w opiece zdrowotnej. Skorzystają z nich nie tylko osoby pracujące na własny rachunek, ale i lekarze zarządzający ZOZ-em lub planujący robić to w przyszłości. Lekarze i dentyści po ukończeniu dwusemestralnych studiów otrzymają zaświadczenie o uzyskaniu około 40 punktów edukacyjnych. Studia organizowane są we współpracy z warszawską SGH, skąd pochodzi część wykładowców.
Prof. Zbigniew Gaciong, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego AM w Warszawie w wypowiedzi cytowanej przez Puls Medycyny zapewnił: W założeniu studia maja przygotować i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w opiece zdrowotnej, także poprzez przedstawienie zasad negocjacji, zawieranie kontaktów z NFZ czy przygotowanie do prowadzenia badań klinicznych. Nie zabraknie wykładów z analizy rynku i konkurencji, pozyskiwania finansowania, ryzyka w prowadzeniu działalności gospodarczej czy współpracy z NFZ.
Źródło: Puls Medycyny, 16.11.2007