Student
Ankieta
- 11-01-2022
Niedostatek kadr medycznych to problem wielu krajów na świecie, w tym państw Afryki Subsaharyjskiej. To także problem Nigerii, która jest najbardziej zaludnionym krajem Afryki i ma zaledwie 23 tys. lekarzy na 150 milionów mieszkańców. Są to wprawdzie dane szacunkowe, ponieważ pochodzą z ostatniego spisu powszechnego, który przeprowadzono trzy dekady temu, ale obrazują powagę wciąż aktualnego problemu.
Nigeryjski Uniwersytet Nowena, na którym kształci się już kadry na kierunkach pielęgniarstwo, optometria, medyczne nauki laboratoryjne, anatomia, fizjologia, farmakologia, zdrowie publiczne i społeczne, poinformował, że od 2022 roku uruchamia kolejne kierunki – medycynę, stomatologię i farmację. Wykładowcy z tej uczelni podkreślają, że przeanalizowali podaż pracowników służby zdrowia na całym świecie, zauważyli braki w tym obszarze, dlatego postanowili zająć się edukacją odpowiednio przygotowanych specjalistów. Władze uczelni są przekonane, że absolwenci stomatologii, medycyny i farmacji zasilą kadry medyczne nie tylko w Nigerii, ale i na świecie.
Udało się zdobyć już finansowanie na budowę Szpitala Klinicznego – 100 mln € na ten cel zabezpieczył Niemiecki Bank Rozwoju. Szpital ma być placówką o wysokim standardzie – znajdą się tam łóżka dla 240 pacjentów.