Student
Ankieta
- 11-08-2009
Technik dentystyczny pracuje jak artysta: rzeźbi i modeluje. Jednakże ze względów praktycznych w technice dentystycznej przyjęło się mówić jedynie o modelowaniu a nie o rzeźbieniu – choć tworzenie protezy wymaga nie tylko umiejętności formowania kształtów z plastycznych materiałów, ale i wykonywania obróbki twardych struktur.
Artystyczne akcenty w technice dentystycznej dotyczą m.in.:
-
ręcznego kształtowania konstrukcji uzupełnienia i tworzących go struktur
-
wykonywania modeli wiernie odwzorowujących wzorzec czyli struktury wnętrza jamy ustnej
-
wytwarzania poszczególnych elementów protez, by idealnie i estetycznie zrekonstruować naturalne uzębienie, a przy tym zrobić to tak, by sztuczne elementy były nie do odróżnienia od naturalnych;
-
obróbki twardych powierzchni protez, by poprzez rzeźbienie w nich uzyskać kształt idealny i jak najbardziej naturalny.
Technik dentystyczny, podobnie jak artysta, sam dobiera rodzaj materiału, z którego powstanie jego dzieło, czyli proteza. Decyduje też – jak artysta wszechstronnie utalentowany – o wprowadzeniu technik mieszanych i doborze rozwiązań konstrukcyjnych, by wykonywana proteza była dziełem z prawdziwego zdarzenia.
Osoby, które decydują się na kształcenie w zawodzie technika dentystycznego, powinny być uzdolnione manualnie. Wybierając ten zawód warto mieć na uwadze, że jego wykonywanie to nie tylko mechaniczne wytwarzanie produktu na bazie modelu, ale praca wymagająca również artystycznego zacięcia i wyczucia estetyki.
Źródło: Opracowanie własne