Student
Ankieta
- 10-03-2009
Do 2010 r. ma być opracowana nowa ustawa o zawodach medycznych, która ureguluje kwestie związane z wykonywaniem 23 różnych profesji: od pielęgniarki poprzez masażystę, po ratownika medycznego. Za koniecznością wyklarowania sytuacji w służbie zdrowia przemawia fakt, że w opiece medycznej pracują osoby, które - bywa - nie posiadają koniecznych kwalifikacji oraz certyfikatów potwierdzających wykształcenie i przygotowanie. Nowe prawo dopuszczałoby do wykonywania zawodu medycznego jedynie tych, którzy mogliby potwierdzić posiadane kwalifikacje i umiejętności.
Przeciwnicy kontrargumentują, że ustawa regulująca 23 zawody medyczne:
-
stanie się kolejnym aktem z szufladki prawa korporacyjnego;
-
nie ureguluje porządnie spraw związanych z wykonywaniem 23 różniących się czasem zasadniczo zawodów – trudno będzie pogodzić w jednym akcie prawnym uregulowania dotyczące wymagań względem zawodu np. psychoterapeuty i ratownika medycznego, ponieważ są to zawody zasadniczo różne, wymagające ukończenia różnych szkól, kursów i odmiennego odbywania praktyk;
-
uniemożliwi wykonywanie zawodu medycznego osobom, które obecnie praktykują na podstawie certyfikatu uzyskanego np. ze szkolenia specjalistycznego, a nie posiadają odpowiedniego wykształcenia bazowego – resort zdrowia uwzględnił jednak na etapie tworzenia projektu ustawy wnoszone przez te osoby postulaty i przyszły akt prawny w określonych przypadkach pozwala na wykonywanie zawodu medycznego bez posiadania kierunkowego wykształcenia bazowego (np. psychoterapeuta będzie mógł legitymować się wyższym wykształceniem z zakresu położnictwa).
Co wprowadzi ustawa:
-
obowiązkowy rejestr zawodów medycznych
-
obowiązek udokumentowania posiadanego wykształcenia i umiejętności dla osób starających się o wpis do rejestru
-
usystematyzowanie kwestii związanych z zawodami medycznymi.
Źródło: „Gazeta Prawna”