Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-12-2007
O właściwy zgryz należy dbać nie tylko ze względów estetycznych. Nieprawidłowe ułożenie zębów może być przyczyna różnych chorób, m.in. paradontozy.
Nieprawidłowy zgryz może także powodować próchnicę, ponieważ trudniej jest czyścić zęby z zalegających resztek jedzenia. Wady zgryzu można leczyć w każdym wieku. Oczywiście, najlepsze efekty przynosi to u ludzi młodych, których kości nie są jeszcze całkowicie uformowane.
Na aparat ortodontyczny mogą zdecydować się pacjenci nawet w zaawansowanym wieku. Osoby dorosłe noszą aparaty stałe, składające się z zamków i pierścieni, które są przyklejane specjalnym klejem do szkliwa. Do nich przymocowany jest sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, ściśle określoną siłę. Umożliwia to skorygowanie zgryzu.
U osób dojrzałych, których kość jest twardsza i mniej odporna na przebudowę, leczenie ortodontyczne trwa dłużej. Może to być nawet kilka lat, ale warto wytrzymać. Pomoże to i naszemu zdrowiu i urodzie. Nie musimy bać się bólu – możemy odczuwać tylko, szczególnie na początku, pewien dyskomfort.
Aparaty ortodontyczne mogą być stałe lub ruchome. Te ostatnie należy nosić około kilkunastu godzin na dobę i można je zdejmować samodzielnie. Aparaty stałe są naklejone na szkliwo zębów przez cały czas leczenia. Metalowe zamki, wchodzące w ich skład, dostępne są także w wersjach dla alergików.
Źródło: Super Nowości, 4.12.2007