Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećOrtodoncja
Leczenie wad zgryzu
  • 07-02-2008
 

Moda na piękno nie mija. Również na ładną buzię, równe zęby i prawidłowy zgryz. Wady zgryzu to problemy z :

  • kształtem twarzy

  • uzębieniem

  • psychiką – mogą pojawić się kompleksy, nerwice i fobie.


Wady zgryzu mają różne przyczyny:

  • wrodzone

  • nabyte – w wyniku urazów, obgryzania paznokci, ssania kciuka, używania smoczka w dzieciństwie.


Niegdyś pacjentami poradni ortodontycznych były głównie dzieci. Dziś prawie połowa to dorośli. Dzięki rozwojowi nauki i technologii korygowanie kształtu zgryzu stało się tak powszechne, że nikogo już nie dziwi widok dojrzałego mężczyzny z aparatem ortodontycznym w ustach. Wprawdzie u dzieci proces naprawy kształtu zgryzu przebiega szybciej i efektywniej, ale zgryz dorosłych też można modelować. Trzeba tylko dłużej czekać na efekty.


Metody korygowania wad zgryzu:

  1. Aparaty ortodontyczne:

  • zdejmowane – stosowane zazwyczaj u dzieci między 4 – 12 rokiem życia. Tworzą go akrylowe płytki i druciany stelaż, dopasowane do kształtu zębów pacjenta. Nosi się go przez kilkanaście godzin na dobę. Pozwala na leczenie nieprawidłowego wychylenia zębów.

  • stałe – stosowany niezależnie od wieku pacjenta, ale raczej u młodzieży i dorosłych. Budują go zamki i pierścienie, przyklejone do szkliwa i opasane naciągającym zęby stelażem z drutu.

  1. Leczenie operacyjne: bywa jedynym rozwiązaniem na poprawę nieprawidłowo wykształconego zgryzu; jest to tzw. operacja ortognatyczna, przeprowadzana w obrębie jamy ustnej, więc na twarzy nie zostają żadne blizny. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Zabieg ten jest wstępem do dalszego leczenia ortodontycznego – już aparatem.


W Polsce trudno o leczenie wad zgryzu refundowane przez NFZ. Pacjenci podejmują więc kosztowne leczenie prywatne – powinni być przygotowani na wydatki rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Znacznie taniej jest w Czechach. Już kilka kilometrów od granicy, u naszych południowych sąsiadów, można skorzystać z usług prywatnych gabinetów za dużo mniejsze pieniądze niż w Polsce.


Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS