Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 29-02-2024
Pod pojęciem wady zgryzu rozumiemy stan, w którym następuje zakłócenie prawidłowej relacji styku pomiędzy zębami górnej i dolnej szczęki lub dochodzi do nieprawidłowego ustawienia zębów w łuku/łukach zębowych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje wady zgryzu za istotny problem zdrowia publicznego z uwagi na ich dużą częstość występowania. Ze statystyk wynika, że w niektórych populacjach bądź grupach wiekowych występują one z częstością od 20 do nawet 100%.
Wady zgryzu wpływają na funkcjonowanie, wygląd, życie społeczne i samoocenę jednostek, a więc rzutują na jakość życia. Jeśli wady zgryzu nie są leczone, mogą doprowadzić do powstania wielu różnych chorób jamy ustnej i przyspieszyć niszczenie zębów przez próchnicę.
Ważne jest, że postrzeganie wady zgryzu i jej wpływ na jakość życia są bardzo subiektywne i zależą nie tylko od rodzaju i zaawansowania nieprawidłowości, ale również od cech osobniczych dotkniętej nią osoby. I nie ma tutaj znaczenia wiek osobniczy. Badacze z Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej potwierdzili bowiem, że wady zgryzu mają wpływ na obniżenie jakości życia również u dzieci i nastolatków. Szczególnie istotny wpływ na pogorszenie jakości życia mają wady zgryzu o bardzo dużym nasileniu, dysfunkcyjne.