Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-11-2023
Z badania Wrigley’s Oral Health Index, w którym wzięło udział ponad 6000 osób w wieku powyżej 16 lat z całej Wielkiej Brytanii, wynika, że rosnące koszty życia mają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Taką opinię prezentuje 45% respondentów. Około 30% ankietowanych stwierdziło również, że będzie rzadziej odwiedzać stomatologów ze względu na wyższe koszty leczenia.
Z badania wynika, że najbardziej dotknięci rosnącymi kosztami życia, na dodatek w nieproporcjonalnym stopniu w odniesieniu do reszty społeczeństwa, są ludzie młodzi. Ponad połowa ankietowanych w wieku 25-34 lat uważa, że zdrowie ich zębów ucierpi wraz ze wzrostem kosztów życia. Z kolei 1/3 badanych stwierdziła, że rozważyłaby możliwości leczenia za granicą ze względu na przystępność cenową wizyt u dentysty i kosztów samego leczenia. To samo w grupie wiekowej 55+ stwierdziło jedynie 11%.
Co ciekawe, kobiety bardziej krytycznie od mężczyzn oceniają zmiany w poprawie dostępności usług stomatologicznych po pandemii – niemal połowa z ankietowanych odpowiedziała, że nie ma poprawy, podczas gdy to samo zdanie miał co trzeci mężczyzna.