Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 02-03-2009
Przebarwienia zębów można zlikwidować stosując skaling i piaskowanie. Oba zabiegi uzupełniają się wzajemnie; stosowanie jednego nie wyklucza drugiego; można je łączyć. Skaling to usuwanie kamienia nazębnego ręcznie albo za pomocą ultradźwięków, mechanicznie z użyciem wierteł frezujących, lasera, fal dźwiękowych lub środków chemicznych zmiękczających twardy osad. Piaskowanie polega na oczyszczaniu powierzchni szkliwa ciśnieniowym strumieniem wody z dodatkiem drobin czyszczących i powietrza.
Zabiegi są bezbolesne, choć mogą powodować pewien przemijający dyskomfort. Koszt to ok. 100 zł.
Jeśli zabiegi usuwania przebarwień nie rozjaśnią szkliwa, stomatolog zaproponuje wybielanie zębów. Wybielanie może być:
-
Zewnętrzne – to stosowanie preparatów rozjaśniających kolor szkliwa i nakładanych na powierzchnię zębów w postaci żeli (aplikowanych do nakładek), pasków, past – tymi metodami pacjent może wybielić zęby samodzielnie w warunkach domowych. Profesjonalny zabieg w gabinecie polega na nałożeniu na zęby fotoczułego żelu i naświetlenie go światłem, które aktywuje działanie składników rozjaśniających. Po zabiegu może pojawić się przemijająca nadwrażliwość zębów, która znika po kilku godzinach lub jeszcze w gabinecie, gdy dentysta pokryje powierzchnię zębów preparatem likwidującym to uczucie.
-
Wewnętrzne – stosowane, gdy wybielanie zewnętrzne zębów leczonych niegdyś kanałowo nie przyniesie efektów, albo należy wybielić pojedynczy ząb. Stomatolog umieszcza wewnątrz kanału zęba środek wybielający. Opatrunki trzeba zmieniać 3 – 4-krotnie.
Kilka dni po wybielaniu należy unikać jedzenia i picia ciemnych lub barwiących pokarmów i napojów. A raz na kilka lat powtórzyć zabieg rozjaśniania koloru szkliwa.
Źródło: „Żyjmy dłużej”