Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 24-12-2022
Podpowiadamy, jak bezpiecznie przeżyć okres Bożego Narodzenia i nie trafić na pogotowie stomatologiczne prosto z celebrowania świątecznych uroczystości.
-
Zęby to nie otwieracz do butelek i nie nożyczki, dlatego do usuwania kapsli, etykiet, korków z butelek wykorzystujemy przeznaczone do tego akcesoria. Usuwanie kapsli przy pomocy zębów może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, a nawet tkanek zęba leżących głębiej. Zębami również nie rozcinamy taśm klejących bądź foliowych osłonek, które mogą znajdować się na opakowaniach napojów czy produktów spożywczych, ponieważ jeśli folia jest dość sztywna, łatwo można uszkodzić śluzówkę jamy ustnej. Do tego celu używamy nożyczek bądź nożyka.
-
Widelce służą do przenoszenia pokarmu z talerza do jamy ustnej, nie są przeznaczone do pełnienia roli wykałaczki. Zatem nie manipulujemy widelcem w zębach, a jeśli resztki pokarmu utkwiły w przestrzeniach międzyzębowych, bądź między zębem a dziąsłem, sięgamy po wykałaczki. Zastępowanie wykałaczki widelcem może skończyć się w najgorszym przypadku nawet dziurą w dziąśle lub policzku.
-
Po jedzeniu (dotyczy to także owoców) przepłukujemy jamę ustną niegazowaną wodą, gdyż dzięki temu pomagamy przywrócić jamie ustnej optymalne pH i opłukujemy tkanki z resztek pokarmowych.
Życzymy Państwu udanego i radosnego świętowania w okresie Bożego Narodzenia!