Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-07-2022
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Wschodniej Finlandii wynika, że problemy z jedzeniem są powszechne wśród osób starszych korzystających z opieki domowej. W badaniu, w którym uczestniczyło 250 seniorów w wieku 75+, wykazano, że prawie 30% osób starszych ma słaby apetyt, a co piąty senior skarży się na problemy z żuciem bądź jedzeniem, związane z zębami lub protezami.
Dobry stan zdrowia jamy ustnej u osób starszych nie jest, niestety, normą. Badacze odkryli, że seniorzy, którzy ocenili stan zdrowia swojej jamy ustnej jako zły, częściej zgłaszali problemy z żuciem i połykaniem. Z drugiej strony – to właśnie brak zębów doprowadza do powstania problemów z żuciem i może skutkować zmniejszoną ilością przyjmowanego jedzenia, co w konsekwencji może doprowadzić u seniora do niedożywienia.
Ponieważ problemy z jedzeniem bezpośrednio przekładają się na zmniejszone przyjmowanie pokarmów, a co za tym idzie – gorszy stan odżywienia, dlatego utrzymanie zdrowia jamy ustnej powinno być priorytetem w opiece domowej nad seniorem.