Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-03-2022
Próchnica zębów związana jest z demineralizacją szkliwa. Ta najczęściej występująca obecnie choroba jamy ustnej jest konsekwencją toczącego się w obszarze oralnym procesu chemicznego. Demineralizacja polega bowiem na rozpuszczaniu hydroksyapatytu – podstawowego składnika budującego zęby. Powoduje to ucieczkę minerałów ze szkliwa.
Proces ten można zapisać w postaci równania chemicznego:
Ca10(PO4)6(OH)2 + 10H+ = 10Ca2 + 6H(PO4)3– + 2H2O
Warto pamiętać, że demineralizacja szkliwa jest związana z działaniem kwasów na powierzchnię mineralną zębów. Mogą to być kwasy pochodzące z napojów lub innych składników pokarmowych, albo kwasy, które powstają w wyniku procesów metabolicznych przeprowadzanych przez bakterie patogenne żyjące w jamie ustnej.
Kwasy, które jako ;pierwsze powodują demineralizację szkliwa, to mlekowy i octowy. Mogą to być więc kwasy, które są wynikiem fermentacji przeprowadzonej przez bakterie próchnicotwórcze żyjące w jamie ustnej, ale też mogą pochodzić z produktów spożywczych.
Chcąc uchronić szkliwo przed demineralizacją, pamiętajmy, aby po zjedzeniu bądź wypiciu kwaśnych produktów spożywczych zawsze przepłukać jamę ustną czystą, niegazowaną wodą. W ten sposób spłuczemy z zębów i śluzówki jamy ustnej resztki kwasów, które mogłyby wchodzić w długotrwały kontakt ze szkliwem, powodując jego osłabienie.