Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-11-2021
Po ekstrakcji zęba może pojawić się ból w okolicy dotknięty działaniami dentysty usuwającego ząb, ale dolegliwości mogą dotknąć również tkanki sąsiadujące z zębodołem, a nawet zęby, które rosną w bezpośrednim sąsiedztwie zębodołu.
Jeśli po ekstrakcji pojawi się ból zęba sąsiadującego z zębodołem, mówi się o nadwrażliwości tego zęba. Poekstrakcyjna nadwrażliwość zęba sąsiadującego może być skutkiem:
-
urazów tkanek, do których doszło podczas usuwania zęba;
-
podwichnięcia zęba;
-
złamania korony zęba.
Ból, jaki dotyka ząb sąsiadujący z zębodołem, związany jest ze stanem zapalnym, który pojawia się po ekstrakcji zęba, a także jest pokłosiem urazu mechanicznego tkanek. Dzieje się tak, ponieważ bardzo dobrze unerwione włókna ozębnej, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie zębodołu, ulegają podrażnieniu.
Poekstrakcyjny ból wynikający z nadwrażliwość zęba sąsiadującego niekoniecznie pojawia się bezpośrednio po usunięciu zęba. Dzieje się tak, gdyż do 24 godzin od momentu wytworzenia skrzepu w zębodole pojawia się reakcja zapalna, która może trwać nawet tydzień. W tym czasie pojawiające się czynniki zapalne, a także pobudzane procesy tworzenia nowych naczyń krwionośnych mogą powodować pojawienie się, a następnie nasilanie się dolegliwości bólowych w zębie sąsiadującym z zębodołem.