Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Choroby nerek mają związek z fluorozą
  • 22-09-2021
 

 

 

 

 

 

Fluoroza jest chorobą, która objawia się zmianami w szkliwie zębów, ale także w kościach. Z powodu uszkodzenia pryzmatów szkliwnych na zębach pojawiają się plamy, natomiast w kościach notowane mogą być nawet deformacje.

Obserwuje się, że osoby, które mają choroby nerek związane z ich niewydolnością, mają również większą zawartość fluoru we krwi. Z tego względu są one bardziej narażone na szkodliwy wpływ tego pierwiastka na szkliwo. Są także badania, w których wskazuje się na większą prezentację bardziej zaawansowanej fluorozy u chorych po transplantacji nerek niż u osób z niewydolnością nerek, którzy nie przeszli takiego zabiegu.

 

Ponieważ fluoroza wywiera negatywny wpływ na szkliwo, konieczne są częste wizyty u dentysty. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci – u stomatologa należy pojawiać się regularnie, aby zapobiec negatywnym zmianom w szkliwie, które mogłyby doprowadzić do zwiększonej podatności zębów na próchnicę. Ponieważ próchnica jest chorobą bakteryjną, a nieleczona może doprowadzić do rozwoju odzębowej choroby odogniskowej, która może zaatakować m.in. nerki, dlatego osoby z chorobami tego narządu powinny szczególnie regularne spotykać się z dentystą.

Potwierdzeniem tego, jak bardzo ważna jest stała opieka stomatologiczna u osób z niewydolnością nerek, jest zapisanie wizyty u dentysty i leczenia stomatologicznego w protokole działań, które należy podjąć przed transplantacją.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS