Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-09-2021
Fluoroza jest chorobą, która objawia się zmianami w szkliwie zębów, ale także w kościach. Z powodu uszkodzenia pryzmatów szkliwnych na zębach pojawiają się plamy, natomiast w kościach notowane mogą być nawet deformacje.
Obserwuje się, że osoby, które mają choroby nerek związane z ich niewydolnością, mają również większą zawartość fluoru we krwi. Z tego względu są one bardziej narażone na szkodliwy wpływ tego pierwiastka na szkliwo. Są także badania, w których wskazuje się na większą prezentację bardziej zaawansowanej fluorozy u chorych po transplantacji nerek niż u osób z niewydolnością nerek, którzy nie przeszli takiego zabiegu.
Ponieważ fluoroza wywiera negatywny wpływ na szkliwo, konieczne są częste wizyty u dentysty. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci – u stomatologa należy pojawiać się regularnie, aby zapobiec negatywnym zmianom w szkliwie, które mogłyby doprowadzić do zwiększonej podatności zębów na próchnicę. Ponieważ próchnica jest chorobą bakteryjną, a nieleczona może doprowadzić do rozwoju odzębowej choroby odogniskowej, która może zaatakować m.in. nerki, dlatego osoby z chorobami tego narządu powinny szczególnie regularne spotykać się z dentystą.
Potwierdzeniem tego, jak bardzo ważna jest stała opieka stomatologiczna u osób z niewydolnością nerek, jest zapisanie wizyty u dentysty i leczenia stomatologicznego w protokole działań, które należy podjąć przed transplantacją.