Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Opryszczka – groźna choroba a nie tylko defekt na ustach
  • 19-07-2021
 

 

 

 

 

 

Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej skutkuje powstaniem zmian śluzówkowo – skórnych w jamie ustnej, ale też możliwe jest pojawienie się zmian w okolicy narządów płciowych.

Istnieją dwa główne typy wirusów opryszczki HSV-1 i HSV-2. Wiadomo, że HSV-1 ma istotny związek w infekcją gardła, z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i zapaleniem skóry powyżej talii. Natomiast HSV-2 związany jest z zakażeniami narządów płciowych i odbytu.

W zależności od praktyk seksualnych oba te typy mogą powodować pierwotne lub nawracające infekcje w okolicy jamy ustnej i/lub w okolicy narządów płciowych.

Częstość występowania pierwotnej infekcji wirusem HSV-1 jest największa zazwyczaj między 2-3 rokiem życia. Jednak trzeba pamiętać, że HSV-1 może występować nadal u młodzieży i dorosłych, a także u osób starszych – w wieku 60+.

 

Nawrót choroby związany jest bezpośrednio z nasileniem pierwotnego zakażenia. Natomiast pierwotnym zakażeniom opryszczki zwykle towarzyszą objawy miejscowe lub objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, ból głowy, złe samopoczucie, nudności, wymioty i powiększenie węzłów chłonnych. W jamie ustnej zakażenie HSV-1 manifestuje się pod postacią pęcherzyków oraz owrzodzeń pojawiających się na błonie śluzowej jamy ustnej, bądź przybiera postać uogólnionego ostrego zapalenia dziąseł brzeżnych.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS