Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 15-01-2021
Okres jesienno-zimowy sprzyja rozwojowi zajadów, powszechnie zwanych „kącikami” ust. Problem dotyczy dorosłych i dzieci, osób borykających się z problemami chorobowymi bądź ogólnie zdrowych.
Główną przyczyną powstawania zajadów są infekcje bakteryjne i grzybicze. Drobnoustroje zasiedlają ciepłe i wilgotne kąciki naszych ust, a przesuszone przez kaloryfery powietrze szczególnie sprzyja uszkodzeniom delikatnej tkanki czerwieni wargowej i okolic. To z kolei ułatwia wnikanie drobnoustrojów do ranek i zakażanie tkanek.
Popękane kąciki ust mogą towarzyszyć anemii. Zła dieta, uboga w mięso, jaja, ryby i nabiał zwiększa ryzyko wystąpienia przypadłości. Kolejną przyczyną zajadów jest długotrwała antybiotykoterapia, która niszczy wszystkie bakterie – również dobre, przez co spada odporność organizmu.
Leczenie zajadów polega na stosowaniu dedykowanych tej przypadłości maści i kremów – dostępne są w aptece bez recepty. Najczęściej są to preparaty bogate w witaminy B i C oraz kwas mlekowy.
Domowe sposoby walki z zajadami polegają na piciu roztworu mleka wraz z rozpuszczonymi w nim drożdżami, przykładaniu plasterków czosnku bądź cebuli do kącików ust i wprowadzeniu do diety produktów bogatych w witaminy B i C.