Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 23-09-2020
Decydując się na założenie protezy ruchomej płytowej osiadającej trzeba być świadomym tego, że po pewnym czasie użytkowania uzupełnienia może pojawić się konieczność naprawy uszkodzenia – szczególnie, jeśli użytkownikiem protezy jest dziecko lub mało sprawna manualnie osoba dorosła. Do najczęstszych uszkodzeń zalicza się złamania oraz pęknięcia.
-
W przypadku złamania mogą pojawić się jedna lub dwie linie i proteza będzie wówczas w dwóch lub trzech kawałkach. Bardzo ważne jest, aby zaraz po złamaniu protezy udać się do stomatologa. Dalsze użytkowanie wadliwego uzupełnienia uniemożliwia późniejsze dokładne złożenie odłamów protezy, przez co naprawa jest znacznie utrudniona lub niemożliwa.
-
Do pęknięć protezy dochodzi najczęściej podczas spożywania pokarmów twardych i trudnych do pogryzienia. Nie należy lekceważyć pęknięć protezy, ponieważ pod wpływem działania sił, jakie panują w jamie ustnej, w miejscu pęknięcia może dojść do złamania płyty. Z tego powody również pękniętą protezę należy niezwłocznie po wykryciu uszkodzenia oddać do naprawy.
Przyjęcie przez lekarza do naprawy pękniętej protezy nie stwarza żadnych problemów. Mniejsze uszkodzenia likwidowane są na miejscu, a jeśli są poważniejsze, uzupełnienie trafia do laboratorium protetycznego.