Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 20-04-2020
Podczas wszczepiania implantów stosowane jest znieczulenie skojarzone. Stomatolog podaje znieczulenie miejscowe, dzięki któremu eliminowany jest ból okołozabiegowy, a w uzasadnionych przypadkach kojarzy się je ze znieczuleniem dożylnym i ze środkami uspokajającymi czy przeciwbólowymi.
W sytuacji, kiedy pacjent poddający się leczeniu stomatologicznemu z wykorzystaniem implantów jest osobą wiekową, z rozmaitymi chorobami przewlekłymi (na przykład chorobą wieńcową) lub jest po zabiegach na sercu, podczas zabiegu powinien asystować anestezjolog. Jego obowiązkiem jest zadbać o bezpieczeństwo chorego podczas podawania znieczulenia i czuwać nad tym bezpieczeństwem w czasie zabiegu.
Asysta anestezjologa przy zabiegu wszczepienia implantów u pacjenta obarczonego ryzykiem chorobowym to również komfort pracy dla stomatologa, ponieważ dzięki zastosowaniu odpowiednio skojarzonych znieczuleń pacjent może pozostawać cały czas przytomny i reagować na zdarzenia, a jednocześnie nie czuć bólu.
Anestezjolodzy radzą, aby wymagające lub długotrwałe zabiegi planować na rano a nie wieczór. Pacjent jest wtedy w sposób naturalny na czczo; ponadto w godzinach rannych pacjenci zazwyczaj są stabilniejsi.