Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 29-01-2020
Zakażenie bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub oparzenia czy uszkodzenia mechaniczne mogą spowodować, że język obejmą zmiany, które mogą doprowadzić do jego drętwienia, sztywności. Pojawiają się wówczas poważne problemy z mówieniem, a także może wpłynąć to na swobodę oddychania. Zawsze sytuacje te wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem lub dentystą. Szczególnie, jeśli pojawiają się również:
-
ślinotok;
-
obrzęk dolnej części twarzy i znajdujących się tam węzłów chłonnych;
-
bóle przy połykaniu;
-
gorączka.
Mogą to być sygnały, że rozwinął się ropień języka i konieczne jest natychmiastowe zlikwidowanie zmiany, aby uniknąć szerzenia się zakażenia i nie dopuścić do przedostania się drobnoustrojów ropnych do krwi.
Poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia jest rak języka – najczęściej jest to rak płaskonabłonkowy, ale także nowotworowa zmiana w typie tłuszczaka, mięśniaka, nerwiaka czy ziarniaka.
Bardzo poważnym schorzeniem jest też zanik języka. Może to być skutek porażenia nerwowego lub mięśniowego, przebycia kiły, lub powikłanie stwardnienia rozsianego, nowotworów mózgu czy urazów czaszki. Schorzenie polega na tym, że język staje się mniej żywotny, traci giętkość, siłę i jędrność. Następnie wiotczeje i cofa się w głąb jamy ustnej, a także staje się pofałdowany i obłożony, dotykają go skurcze i drgawki. Osoby dotknięte tym schorzeniem nie potrafią manipulować językiem jak kiedyś, a nawet nie potrafią przesunąć języka z boku na bok.