Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 28-11-2019
Badania pokazują, że kobiety są znacznie bardziej narażone na problemy w jamie ustnej niż mężczyźni. Oto kilka przykładów:
-
Menstruacja – wysoki poziom progesteronu u kobiet w tym okresie, powoduje, że dziąsła są bardziej ukrwione, przez co bardziej podatne na stany zapalne. Podczas miesiączki dobrze jest zatem unikać czynników drażniących dziąsła, wszczepiania implantów oraz zabiegów chirurgicznych.
-
Antykoncepcja hormonalna – kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne, w których skład wchodzi progesteron, mogą doświadczyć zapalenia dziąseł, potocznie nazywanego czasem zapaleniem zębów. To ostra reakcja organizmu na bakterie znajdujące się w płytce nazębnej.
-
Ciąża – niestabilna gospodarka hormonalna w tym okresie może doprowadzić do stanów zapalnych dziąseł. Badania pokazują, że cierpi na nie aż 40 proc. kobiet w ciąży. Lekarze apelują, żeby przed rozpoczęciem starań o dziecko przebyć kompleksowe badanie stomatologiczne, a trakcie trwania ciąży szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, żeby nie dopuścić do osadzania się płytki nazębnej.
-
Menopauza – u kobiet w okresie przekwitania wzrasta ryzyko wystąpienia osteoporozy. Wiąże się to ze spadkiem estrogenu, co osłabia kości i może być przyczyną wypadania zębów. W tym okresie warto udać się co pół roku na wizytę kontrolną do stomatologa oraz pamiętać o suplementacji witamin D i K.