Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Zakażenia przyzębia – kaskada zagrożeń dla całego organizmu
  • 27-03-2019
 

 

 

 

 

Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że choroby przyzębia i zakażenia bakteriami, głównie beztlenowym, bytującymi w objętym procesem zapalnym przyzębiu, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia całego organizmu w postaci cukrzycy, przedwczesnych porodów, miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych, a także – jak wynika z niedawnych doniesień naukowców – choroby Alzheimera.

Naukowcy regularnie w blaszkach miażdżycowych znajdują w dużym stężeniu bakterie wywołujące choroby przyzębia. Drobnoustroje, które kolonizują tkanki w okolicy poddziąsłowej, indukują odpowiedź zapalną organizmu. Efektem są obrzęki dziąseł i krwawienia z nich; dochodzi też do niszczenia tkanek przyzębia – zarówno miękkich, jak i twardych. Płytka bakteryjna, która początkowo znajduje się na powierzchni zębów, powiększa się i schodzi poniżej linii dziąseł. Tam panują idealne warunki do rozwoju bardzo groźnych dla zdrowia przyzębia bakterii beztlenowych. Wskutek ich mnożenia się i wydzielanych przez bakterie toksyn, niszczone zostają struktury, które otaczają ząb, kość, więzadło (ozębną), dziąsło, cement korzeniowy. Proces ten ostatecznie prowadzi do rozchwiania zębów i silnej recesji dziąseł.

Stan zapalny, jaki toczy się w przyzębiu i w dziąsłach, powoduje zdecydowaną odpowiedź układu odpornościowego w postaci między innymi wzrostu stężenia białka C reaktywnego (CRP), fibrynogenu, cytokin prozapalnych. Wszystkie te składniki, wraz z bezpośrednim oddziaływaniem bakterii na tkanki, przyczyniają się do powstawania blaszek miażdżycowych, a w konsekwencji do rozwoju nadciśnienia tętniczego i będących jego konsekwencjami powikłań sercowo-naczyniowych z chorobą wieńcową i zawałem serca włącznie. Proces ten określany jest jako kaskada czynników odpowiedzi immunologicznej, gdyż odkładająca się blaszka bakteryjna prowadzi do wielu różnych i coraz poważniejszych powikłań zdrowotnych w całym organizmie a nie tylko w obrębie jamy ustnej.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS