Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-08-2014
Rozchwiane zęby u przedszkolaka to zdrowa norma związana z wymianą garnituru uzębienia. Chwiejące się zęby u osoby dorosłej, często mocno dojrzałej, to objaw zaniedbań w higienie jamy ustnej lub też nieleczonych zapaleń dziąseł i przyzębia, z których rozwinęła się paradontoza. Paradontoza rozwija się jednak latami – zatem każdy, kto zauważy niepokojące objawy na dotychczas zdrowych tkankach przyzębia, ma sporo czasu na to, aby podjąć odpowiednie działania zabezpieczające przed dalszym postępem choroby, która nieleczona – prędzej czy później – doprowadzi do destrukcji aparatu zawieszeniowego zęba, w tym ozębnej, do chwiejności zęba lub zębów i w końcu do wypadnięcia części uzębienia.
W celu ustabilizowania rozchwianych zębów i utrzymania ich w jednym szeregu stomatolog może zaproponować wykonanie szynowania. To zabieg polegający na umocowaniu w jamie ustnej szyny wykonanej obecnie najczęściej z włókien szklanych lub kewlarowych. Szynowanie wykonuje się różnymi technikami, przyklejając element stabilizujący od strony językowej (na łuku dolnym) lub podniebiennej (na łuku górnym) do zębów własnych pacjenta przy użyciu kompozytu zbliżonego kolorem do naturalnych tkanek.
Po założeniu szyn będzie się odczuwać, że zęby są nieco grubsze, ale zjawisko nie wywołuje przykrych odczuć. Stabilizacja uzębienia przez szynowanie przynosi tak wymierne korzyści, że pacjent cieszy się z komfortu posiadania zębów znów ułożonych w karny szereg.
Źródło: „Express Bydgoski”