Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-12-2012
Rzucenie tego przykrego nałogu przyniesie korzyść nie tylko układowi oddechowemu i krążenia, ale również pozwoli zadbać o zęby. Palenie tytoniu powoduje brzydkie przebarwienia zębów, zażółcenie szkliwa i wzmaga ryzyko rozwoju nowotworu. Negatywne skutki niesie oddawanie się nałogowi niezależnie od tego, czy pali się papierosy z półki najniższej, wybiera gatunki luksusowe, czy też sięga się po fajkę. W każdym przypadku palenie tytoniu powoduje zniszczenia w urodzie uśmiechu. Z badań wynika też, że oddawanie się temu nałogowi trzykrotnie przyspiesza procesy, w efekcie których powstaje kamień nazębny. Kamień ten jest szczególnie trudny do usunięcia, ponieważ wchodzi pod dziąsła. Palacze, którzy poddają się zabiegom wybielania zębów, nie rezygnując przy tym z nałogu, w krótkim czasie od wykonania zabiegu wybielania obserwują nawrót zażółceń na szkliwie i po zaledwie kilku tygodniach jasny kolor zębów staje się na powrót nieładny.
Palenie zwiększa też zagrożenie chorobami jamy ustnej.
- U osób uzależnionych nikotyny często występują ostre i przewlekłe choroby przyzębia, które mogą doprowadzić do rozpulchniania dziąseł. Mają one większą skłonność do stanów zapalnych i krwawienia - mówi lekarz stomatolog Dariusz Wilisowski..
Rzucanie nałogu nie jest łatwe – szczególnie, jeśli chce się to zrobić z dnia na dzień. Jest jednak możliwe. Korzyści z rozstania z nikotyną są zaś bezcenne: dla zdrowia i urody.
Źródło: „Polska Kurier Lubelski”