Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-09-2011
Westibuloplastyka, czyli zabiegi plastyki przedsionka jamy ustnej, stosowane są nie tylko u dzieci oraz u dorosłych w celu zapobiegania schorzeniom tkanek przyzębia, ale także jako postępowanie chirurgiczne, którego celem jest przygotowanie jamy ustnej pod leczenie protetyczne. Dzięki odpowiedniemu chirurgicznemu ukształtowaniu tkanek zyskuje się:
-
więcej miejsca na protezy
-
lepsze umocowanie uzupełnienia w jamie ustnej
-
lepsze warunki do bardziej efektywnego wykorzystania funkcjonalności protezy.
W zależności od tego, jakie warunki panują w jamie ustnej pacjenta, wykonywane są różne rodzaje zabiegów zaliczanych do westibuloplastyki. Nawisająca błona śluzowa może być przemieszczana tak, by uzyskać pogłębienie dna jamy ustnej lub rowka przedsionkowego (czyli przestrzeni zawartej pomiędzy wewnętrznymi powierzchniami warg i policzków oraz zewnętrznymi powierzchniami zębów i dziąseł górnych i dolnych). By uniknąć procesu, w którym pogłębiony w ten sposób rowek ulega na powrót spłyceniu, stosuje się różne zapobiegawcze metody, w tym pogrubienie pobrzeża dotychczas stosowanej protezy.
Płat błony śluzowej w zabiegu westibuloplastyki może też być przemieszczony w kierunku podstawy wyrostka zębodołowego i przyszyty do okostnej. W ten sposób również uzyskuje się pogłębienie rowka przedsionkowego - po to, by proteza pewniej i stabilniej trzymała się w jamie ustnej.
W celu poprawy warunków panujących w jamie ustnej stosuje się też przeszczepy śluzówkowe lub skórne, które przyszywa się do odsłoniętej uprzednio okostnej oraz do wolnego płata śluzówki, uzyskując w ten sposób pogłębienie rowka przedsionkowego jamy ustnej.
Źródło: Opracowanie własne