Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Czemu nie smakuje jak dawniej?
  • 27-07-2011
 

 

 

 

 

 

 

Zdolność do odczuwania smaku podlega zmianom w czasie życia. Najintensywniej bodźce smakowe odbiera się w młodości, między 20-25 rokiem życia. Im człowiek starszy, tym słabiej zazwyczaj odczuwa smak. Związane jest to z wieloma czynnikami:

  • predyspozycjami genetycznymi warunkującymi indywidualną wrażliwość kubków smakowych, co sprawia, że każdy z nas ma inne wyczucie smaku;

  • noszeniem uzupełnień stomatologicznych – protezy mogą zaburzać odczuwanie smaku lub upośledzać intensywność doznań odbieranych przez kubki smakowe;

  • przynależnością do płci – kobiety uznaje się za bardziej wrażliwe od mężczyzn na odczuwanie smaku słodkiego i słonego;

  • choroby ogólnoustrojowe, np. nadciśnienie, infekcja z gorączką, które mogą na krótko lub długo zaburzać działanie zmysłu smaku.

Niestety, zaburzenia odbierania smaków i dysfunkcje odpowiedzialnych za to narządów zmysłów przeważnie prowadzą do tego, że zaczynamy m.in. więcej słodzić, a do jadłospisu trafiają mało wartościowe słodycze. Cukier zaś w żadnym wypadku nie sprzyja zdrowiu zębów.

 

Zaburzenia odczuwania smaku spowodowane przez protezy dentystyczne zazwyczaj mijają, kiedy użytkownik przyzwyczai się do ich obecności w jamie ustnej. Tak łatwo, niestety, nie mija przyzwyczajenie do spożywania słodyczy i cukru. Od słodkiego smaku trzeba umieć się więc odzwyczaić. Pomocny w tym może okazać się cynk. Jak wynika z badań, odpowiednie spożycie tego pierwiastka może przywrócić właściwe odczuwanie smaku i tym samym uwolnić od potrzeby ciągłego dosładzania potraw czy napojów. Naturalny cynk znajduje się w owocach morza oraz w mięsie. Można używać go również jako suplementu diety.

Innym sposobem na to, by żywność lepiej smakowała, jest „oszukanie” zmysłu smaku. Znane są nawet naturalne substancje, które w ten sposób działają na naszą zdolność odczuwania smaków. Zalicza się do nich:

  • mirakulinę – pozyskiwaną z rosnącego w Afryce synsepalu słodkiego substancję pozbawioną smaku, która po dodaniu do potraw kwaśnych sprawia, że wydają się one słodkie;

  • kurkulinę o podobnym działaniu do mirakuliny, pozyskiwaną z owoców azjatyckiej rośliny Curculigo latifolia;

  • taumatynę - maskującą naturalną gorycz występującą w produktach spożywczych, których podstawowe składniki to owoce cytrusowe.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS