Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Kiedy nogi odmawiają posłuszeństwa z powodu... zaciskania szczęk
  • 22-06-2011
 

 

 

 

 

 

Nieprawidłowości w działaniu stawów skroniowo-żuchwowych (jak np. przemieszczenie krążka stawowego) wywołane m.in. przez zaciskanie zębami oraz zgrzytanie nimi, mogą prowadzić nie tylko do pojawienia się bólów głowy, ale także do bólów i sztywności kręgosłupa lub zespołu niespokojnych nóg. Do takich wniosków prowadzą wieloletnie obserwacje osób zgłaszających się do lekarzy różnych specjalności z powodu wymienionych dolegliwości, u których specjaliści nie doszukali się przyczyny kłopotów zdrowotnych bezpośrednio związanych z daną dziedziną medycyny. Może się zdarzyć, że pacjent cierpiący na wymienione dolegliwości, u którego specjalistyczne leczenie nie przynosi efektów, popadnie w depresję lub będzie miewał napady paniki – stąd już niedaleko do spotkania z psychiatrą lub psychologiem. Tymczasem osoba taka powinna trafić przede wszystkim do specjalisty z dziedziny stomatologii. Chorym uskarżającym się na dolegliwości ze strony głowy, kręgosłupa czy nóg wywołanych przez nieprawidłowo działające stawy skroniowo-żuchwowe pomaga prof. Maria Kleinrok, założycielka Pracowni Zaburzeń Czynnościowych Narządu Żucia w Lublinie.

- Sama kiedyś nie przypuszczałam, że jednym ze źródeł długotrwałej sztywności karku, bólów kręgosłupa, zespołu niespokojnych nóg mogą być nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych – przyznaje prof. Kleinrok.

Do lubelskiej pracowni trafiają pacjenci uskarżający się na wiele różnych objawów, których pierwotną przyczyną jest stres i związane z nim zgrzytanie zębami oraz zaciskanie szczęk.

- Ucisk daje o sobie znać w miejscach nieraz odległych, ponieważ nerw trójdzielny unerwiający narząd żucia łączy się z korzeniami nerwowymi w obrębie kręgosłupa szyjnego - wyjaśnia prof. Kleinrok.

Odkrycie, że przyczyną wielu dolegliwości może być nieprawidłowo działający staw skroniowo-żuchwowy przyszło po pewnym czasie obserwacji związków między dysfunkcją tej części ciała a dolegliwościami, których nie mogli wyleczyć laryngolodzy czy neurolodzy. Wśród pacjentów odwiedzających lubelską placówkę są ludzie o różnym wykształceniu i pracujący na rozmaitych stanowiskach. Wśród pacjentów mających kłopoty z przemieszczonymi krążkami stawowymi są także lekarze czy osoby wykonujące, zdawałoby się, mało stresującą pracę np. przy komputerze. Dla większości z nich źródłem kłopotów ze stawami skroniowo-żuchwowymi i wynikającymi z tego drętwieniem twarzy, brakiem czucia w rękach czy uporczywymi bólami głowy jest mimowolne zaciskanie szczęk w sytuacjach stresowych lub napinanie mięśni twarzy podczas pracy. W leczeniu zaburzeń wywołanych przez zgrzytanie zębami i kłopoty z działaniem szczęk stosuje się m.in. szyny relaksacyjne. Przynoszą ulgę kompleksowo: rozluźniają napięcie mięśniowe, normalizują ułożenie szczęk i powodują zmniejszenie lub zanikanie dolegliwości wtórnych.

Źródło: „Polityka”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS