Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-06-2011
Zjadamy za dużo tłuszczów nasyconych, trans oraz soli i cukru. Taka dieta nie sprzyja zachowaniu zdrowia. Choć większość zdaje sobie sprawę, że niezdrowe pożywienie prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, to już tylko niektórzy wiedzą, iż może również przyczyniać się do powstania kłopotów ze zdrowiem uzębienia i tkanek przyzębia.
- Nadmierne spożycie niekorzystnych dla zdrowia składników pokarmowych: tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, soli (sodu) oraz cukru, może zwiększać ryzyko zapadalności na choroby cywilizacyjne, tj. nadwagę i otyłość, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz schorzenia stomatologiczne np. próchnicę - dr Joanna Bajerska, specjalistka w zakresie żywienia człowieka, adiunkt w Zakładzie Dietetyki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu wylicza listę chorób.
Choroby jamy ustnej i próchnica rozwijają się głównie z powodu nadmiaru cukru w pożywieniu; ale nie tylko – ponieważ schorzenia te powstają, kiedy w diecie brakuje istotnych dla zdrowia składników:
-
olejów roślinnych – bogatego źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych m.in. do zachowania prawidłowego stanu śluzówki jamy ustnej;
-
witamin – szczególnie cenne dla zdrowia jamy ustnej są witaminy C, A oraz D – dzięki witaminie C mamy zdrowe dziąsła, a witaminy A oraz D odpowiedzialne są za zachowanie w dobrej kondycji śluzówki jamy ustnej i mineralnej warstwy zębów;
-
minerałów – by zachować zdrowie zębów koniecznie w diecie musi znaleźć się wystarczająca ilość wapnia, fosforu i fluoru.
Statystyki WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) wskazują, że do 2015 r. około 2,3 miliarda ludzi dorosłych na świecie będzie mieć nadwagę; z tego ponad 700 milionów będzie otyłych. Otyłość i nadwaga sprzyjają zaś powstawaniu cukrzycy. Osoby chore na cukrzycę są natomiast bardziej podatne na zakażenia i rozwój stanów zapalnych jamy ustnej; powstałe uszkodzenia gorzej się goją i mogą potęgować negatywny wpływ cukrzycy na ustrój.
By zwrócić uwagę konsumentów na problem niezdrowego odżywiania się, w 2008 r. w naszym kraju wdrożono program „Wiem, co wybieram”. Wybór produktów żywnościowych oznaczonych logo kampanii ułatwia konsumentom wprowadzenie do diety zdrowych pokarmów.
Źródło: „Świadome Zakupy”